Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември.
На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън".
Сдружение “Самаряни” обяви начало на номинациите за годишните награди “Добрият Самарянин”, които ще бъдат раздадени за четиринадесети пореден път, съобщи Мария Данева от сдружението-организатор на инициативата.
Предложенията се очакват до 10 ноември. Мотото тази година е "Триумф на добротата". Церемонията за тазгодишните отличия “Добрият Самарянин“ ще се проведе на 10 декември, вторник, в Културен център „Стара Загора“.
Номинации се приемат на емайл dobro@samaritans.bg, както и лично в Централното управление на Сдружение „Самаряни“ или в специалната "Пощенска кутия на доброто", позициониранa в старозагорската Централна поща.
През 2011 година сдружение „Самаряни“ учреди наградите за добротворство „Добрият Самарянин“, които присъединиха град Стара Загора и региона към
Спектакълът „Цар Лъв“ се завръща на 23 октомври на сцената на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“ и Държавната опера във Варна.
Продукцията пренася в Африка, където в сила е законът на джунглата, но и там доброто и злото съжителстват в образите на представителите на дивия свят, които сами решават кое от двете да изберат за себе си.
„Цар Лъв“ оживява на професионална сцена с оркестрация на Данко Йорданов. Сценичен консултант е Петко Бонев, диригент – Страцимир Павлов, костюми – Ася Стоименова, сценично движение и пластика – Анна Пампулова, 3D mapping – Лора Руневска.
„Ние трябва много искрено и достъпно да пресъздадем тази изключителна музикално-сценич
Даниел Орен се завръща в Софийската опера, за да дирижира на 15 ноември „Реквием“ от Джузепе Верди.
Един от най-големите диригенти на нашето време идва в София след успешни представления в Южна Корея и симфонични концерти във Виена, а след това отива в Болоня за поредица спектакли на „Палячи“ от Леонкавало, разказват от Софийската опера и балет.
„Реквиемът на Верди е произведение, което нарушава конвенциите на сакралната музика, правейки я по-земна и драматична. Големият гений на Верди, както обичам да го наричам, е сътворил нещо толкова дълбоко, че дори надхвърля религиозните бариери: не е съвпадение, че 1874 г. е време, когато самият той е най-отдалечен от религиозната вяра. Няма значение дали сте християнин, евреин, мюсюлманин: винаги ще има място за молитва. Помага да се чувствам
Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.
Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.
Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.
Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под
В Художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ на 20 август ще бъде представена юбилейната изложба „80 за 80“ на Симеон Спиридонов. Това съобщават организаторите.
В залите на ХГ “Асен и Илия Пейкови“ ще бъдат показани над 80 творби, повечето от които са рисувани в периода 2023 - 2024г., допълват от галерията.
Академик Симеон Спиридонов е живописец, график, илюстратор. Носител на наградата на СБХ за карикатура (1967 г.), награда на Министерството на просветата (1979 г.), награда „Хуан Миро” за живопис (1993 г.). Роден 20 август 1944 г. в Севлиево. Завършва специалност Графика и илюстрация в Прага, Чехия. Нарисувал е повече от 2000 карикатури, оформил и илюстрирал над 200 книги, направил е стенописи и фрески в София, Прага, Берлин. Организира над 15 самостоятелни изложби в страната и чужбина - Прага, Лисабон, Париж, Мадрид, Лондон и др. Участва в много национал
Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във втората част публиката ще чуе изпълненията на рок група "Афекшън".
Джаз изпълнения ще има и на осми септември в двора на Литературно-художествения музей "Чудомир", допълват от общинския пресцентър. Жители и гости на Казанлък ще имат възможност да започнат неделния ден със "Закуска на тревата" с участието на Джаз трио от Димитровград със солист Мария Арнаудова.
Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,08 млн. долара, съобщи ДПА.
Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.
Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.
При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,08 млн. долара.
Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвремен
Клавирен рецитал ще изнесе професор Людмил Ангелов в Балчик, съобщават от общината.
Той ще бъде на 26 ноември в туристически информационен център „Мелницата“ (The Mill). Организатори на събитието са „Академия Класика“ и община Балчик.
Почитателите на класическата музика за клавир ще могат да чуят „Органова хорална прелюдия в Сол минор“ от Йохан Себастиян Бах, адаптирана за пиано от Феручо Бузони, „Соната в Си минор“ на Ференц Лист и „Четири балади“ на Фредерик Шопен.
Изпълненията на клавир на проф. Людмил Ангелов ще прозвучат и в Огледална зала „Нели Божкова“ в областния град на 27 ноември.
Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните кон
С рязане на лента, шампанско, музика и поставяне на нови къщички за птици официално бе представен пред обществеността жилищен блок в бургаския квартал "Възраждане", чиято фасада е преобразена с графити, дело на художника Иван Янков - Esteo.
Инициативата "Изкуство за изкуство" е подкрепена от Сдружение "Посока Бургас". Преди година то организира благотворителна групова изложба "Еклектика" и с набраните от нея средства подпомага обновяването на стени и градски пространства с помощта на графити изкуство.
Това е вторият подобен блок, който се преобразява от артиста с помощта на сдружението в рамките на само два месеца. Първият, който се намира в непосредствена близост, бе представен в средата на юни отново с официално откриване с гости и музика.
"Това е изключително централен булевард. Именно това е и една от причините да изберем тези локации. Тук в
Сунай Муратов ще дирижира операта „Кармен“ от Жорж Бизе, която ще постави финал на тазгодишното пето поред издание на фестивала "Опера на светилището" на 24 август на сцената на тракийското светилище Бегликташ, като билетите за него са вече изчерпани, съобщават от Държавна опера - Бургас.
В някои от главните роли публиката ще види и чуе мецосопраното Даниела Дяковa, тенора Даниел Дамянов, баритона Валери Турманов, сопраното Мария Цветкова-Маджарова. Басът Диман Панчев ще бъде Цунига, а като Фраскита ще се представи сопраното Мария Славова. Мецосопраното Мария Юрковская ще бъде в ролята на Мерседес, а баритонът Андрей Юрковский влиза дебютно в образа на Данкайро. Тенорът Яни Николов ще е Ремендадо, басът Костадин Мечков - Моралес.
Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев. Диригент на хора ще бъде Ал
Повече от 50 местни творци с над 150 произведения участват тази година в 24-ото издание на Есенния салон в Казанлък. Те могат да бъдат разгледани в изложбена зала „Иван Милев“ в Културно-информационния център, а носител на голямата награда на Община Казанлък стана Володя Зарчев. Отличието на Художествената галерия в Казанлък получи Антон Радулов, а на Литературно-художествен музей (ЛХМ) „Чудомир“ – Иван Гайдаров. Наградата за млад автор получи Георги Гечев.
Победителите бяха определени от жури с председател Сребра Касева, зам.-кмет по хуманитарни политики. Членове бяха директорът на ЛХМ „Чудомир“ Добрина Матова и директорът на Художествената галерия д-р Пламен Петров, който откри експозицията.
Той напомни, че освен град на рози и траки, Казанлък е и град на художниците. Тук действително има имена, които заслужават в
Джаз фестивалът за поредна година е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе. Тазгодишното издание беше символично открито с изложбата "Доспехите на тракийските владетели" в Културно-информационния център. Предстоят поредица от разнообразни събития, посветени на бита и културата на древните траки.